Ubezpieczenie na raka – czym jest i czy warto wykupić?

Ubezpieczenia od nowotworów stają się coraz popularniejsze. Na rynku mamy już klika ofert dedykowanych, które kompleksowo chronią na wypadek zachorowania na raka. Ale czy warto wykupić ubezpieczenie?

wykresy

Co roku nowotwory złośliwe wykrywa się u około 150 tys. Polaków. W ciągu trzech ostatnich dekad liczba zachorowań  zwiększyła się dwukrotnie, a do 2025 roku taką diagnozę usłyszy rocznie już 180 tys. osób. W Polsce najczęstszymi nowotworami złośliwymi wśród mężczyzn są rak płuc (18,7 proc.) i prostaty (15,5 proc.), z kolei u kobiet występuje najczęściej rak piersi (21,9 proc.) i jelita grubego (10,1 proc.). Skuteczność leczenia chorób nowotworowych w naszym kraju stopniowo się poprawia, ale wciąż jest dużo niższa niż wynosi średnia dla pozostałych krajów Europy. Obecnie tylko 42 na 100 pacjentów żyje z rakiem dłużej niż pięć lat od momentu postawienia diagnozy. Z drugiej strony 70–80 proc. Polaków bagatelizuje ryzyko zachorowania i trafia do onkologa zbyt późno.

Nie ma co ukrywać leczenie nowotworów jest drogie. Niemal 6,5 mld zł, czyli ok. 10 proc. budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, jest przeznaczane na terapie onkologiczne: leczenie szpitalne, chirurgię, chemioterapię itd. Przeciętnie na jednego chorego wydawana jest suma ok. 10 000 zł. Średni koszt samej chemioterapii wynosi ponad 13 000 zł. Niestety podstawowe ubezpieczenie w ramach NFZ nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów leczenia. Chory płaci z własnej kieszeni m.in. za:

  1. Leki osłonowe przy chemioterapii – lekarstwa nie zawsze bywają refundowane, tymczasem są niezbędne w trakcie terapii; chodzi głównie o leki przeciwwymiotne, przeciwkrwotoczne i przeciwbólowe.
  2. Koszty badań np. tomografii komputerowej – w momencie, gdy istnieje potrzeba natychmiastowego sprawdzenia postępów leczenia, a czas oczekiwania na badanie w ramach NFZ jest długi, a pacjent nie ma możliwości szybkiego skorzystania z badania.
  3. Dieta. Zdrowa dieta może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia i stanowi wsparcie w leczeniu choroby. Niestety, często oznacza to większe wydatki na jedzenie.
  4. Koszty dojazdów. Choroba nowotworowa to wiele kosztów, których się w pierwszej chwili nie widzi. Chory na raka nie może siadać za kierownicą i sam dojechać do szpitala, bowiem po przebytej chemii nie czuje się na siłach. Jeśli nie ma możliwości stale angażować kogoś z rodziny (ale to również czas tej osoby i koszty przeznaczone na benzynę), to pacjent wyda niemało pieniędzy na taksówki, opiekę pielęgniarki itd. Czasem też ośrodek, w którym zaproponowano mu najlepszych specjalistów i najwyższą jakość leczenia, znajduje się wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Koszty tych dojazdów mogą poważnie nadszarpnąć domowy budżet chorego.
  5. Inne wydatki. Zawsze trzeba się liczyć z faktem wystąpienia nieprzewidzianych wydatków. Chory w czasie terapii dostaje uczulenia i alergii na różne produkty, których wcześniej używał i teraz może korzystać tylko z produktów hipoalergicznych itd. W przypadku braku przewidywanych rezultatów chory może rozpatrywać alternatywne terapie, leki niedostępne w Polsce, za które trzeba będzie samemu zapłacić i to niemałe pieniądze. Lista dodatkowych wydatków rośnie z każdym dniem leczenia.
  6. Utrata lub utrata części dochodu. Nie wolno nam zapomnieć o najważniejszym z wydatków, czyli o utracie potencjalnych zarobków. Chory nie pracuje. O ile pozostaje zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, to może liczyć na chorobowe (które jednak nie będzie sięgać zarabianej przez niego kwoty). Osoby na innego rodzaju umowach są w dużo gorszej sytuacji. Przedsiębiorca nie zarabia, więc nie ma zysku i chorobowe tutaj wiele nie zmienia. Chory zatrudniony na umowę zlecenie lub dzieło często traci pracę z racji długiej nieobecności i niemożności pracy. To właśnie utrata części lub nawet całości dochodu jest najpoważniejszym kosztem choroby.

Rak, nawet jeżeli nas nie zabije, to może skutecznie wpędzić w finansową ruinę. Aby temu zapobiec, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie finansowe w postaci polisy na raka lub szerszego ubezpieczenia od poważnego zachorowania (na ten temat w kolejnym poście). Decydując się na zawarcie ubezpieczenia na wypadek zdiagnozowania nowotworu – Towarzystwo Ubezpieczeniowe gwarantuję wypłatę pieniędzy w razie zdiagnozowania choroby. Dzięki czemu będzie nas stać na leczenie nie tylko w Polsce ale i za granicą.  Warto dokładnie przejrzeć zakres polisy na wypadek nowotworu. Część z nich poza wypłatą świadczenia pieniężnego zapewnia dodatkowe wsparcie, na przykład możliwość zasięgnięcia innej opinii medycznej w renomowanych klinikach na świecie, pieniądze na bieżące wydatki albo pakiet assistance, który zapewnia pacjentowi pomoc na etapie leczenia.

Nie łudź się, że ciebie ten temat nie dotyczy. Wielu ludzi, którzy tak twierdzili, już pośród nas nie ma. I pamiętaj, że żadne zabezpieczenie nie zastąpi działań profilaktycznych i regularnych badań. Dbaj o swoje zdrowie, bo to jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie posiadasz. Doceń je, dopóki możesz.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s