Choroby od których możesz się ubezpieczyć

Poważne zachorowania – dotykające zarówno nas, jak i naszych bliskich – należą do tych zdarzeń losowych, które odmieniają całe nasze dotychczasowe życie i wymagają od nas wyjątkowej determinacji. Często jednak nasza psychika – przynajmniej na początku – nie jest gotowa na stawienie czoła chorobie i uzbrojenie się w wiarę w zwycięstwo. Co gorsze, okazuje się, że dodatkowym problemem staje się brak pieniędzy na leczenie.

bez-tytulu

Choroba uzmysławia nam, że zdrowie jest ważniejsze od pieniędzy, ale w wypadku poważnego zachorowania możemy boleśnie odczuć ich brak. Teoretycznie w Polsce leczenie jest za darmo, jednak w zderzeniu z kolejkami i wielomiesięcznym oczekiwaniem na terminy badań, podczas gdy wczesne rozpoczęcie leczenia może być dla nas zbawienne, potrafi kompletnie załamać pacjenta i jego rodzinę. A przecież ważne jest, by być zmotywowanym do walki z chorobą i tryskać optymizmem. Jak tego dokonać, gdy dowiadujemy się, że lek na raka, który może uratować nam życie, kosztuje kilka tysięcy miesięcznie, albo że gdzieś na świecie taki przypadek jak nasz jest uleczalny, ale za kwotę, której nigdy nie widzieliśmy na oczy?

W przypadku nowotworów – które rocznie diagnozuje się u 130 tys. Polaków – miesięczny koszt leczenia wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a chemioterapia nowej generacji kosztuje od 250 do 400 tys. złotych. Wiele osób może liczyć na leczenie tylko dzięki hojności przyjaciół lub pomocy fundacji. Co jednak mają powiedzieć ludzie, którzy przeszli „banalny” wylew czy zawał? Są zdani sami na siebie, podobnie jak w przypadku innych chorób, trwale lub czasowo wykluczających ich z życia zawodowego. W takich wypadkach najbardziej pomocna okazuje się dobra polisa na życie.

Właściwie każde ubezpieczenie na życie, zarówno terminowe, jak i bezterminowe, indywidualne i grupowe, może być rozszerzone o polisy dodatkowe, chroniące na wypadek poważnego zachorowania.  Na przykład Firma Aviva daję wsparcie finansowe w razie 40 poważnych zachorowań m.in. amputacja kończyn, zapalenie opon mózgowych, gruźlica, nowotwór, niewydolność nerek, zawał serca, zakażenie wirusem HIV, utrata wzroku, słuchu….

Ubezpieczenie można również rozszerzyć na współmałżonka i dzieci, przy czym lista chorób stanowiących ryzyko zachorowania dla dzieci jest inna niż w przypadku dorosłych. Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia grupowego – tu lista chorób objętych ubezpieczeniem może być inna niż w przypadku ubezpieczenia indywidualnego. Reguła działania tego typu polis jest jednak zazwyczaj podobna: w razie zajścia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego wypłacana jest całość lub określony procent sumy ubezpieczenia ustalonej w polisie. Wypłacone środki mogą być przeznaczone na leczenie, rehabilitację, ale także na domowe wydatki, jeśli np. choroba stała się powodem utraty możliwości wykonywania zawodu.

Ile kosztuję ubezpieczenie Poważne Zachorowanie

Wysokość składki ubezpieczenia na wypadek ciężkiego zachorowania zależy od wieku ubezpieczonego, sumy, na jaką zamierza się ubezpieczyć, stanu jego zdrowia, stylu życia i nałogów oraz chorób, jakie wystąpiły u jego przodków. Im młodszy wiek ubezpieczonego, tym niższa będzie suma składki, dlatego o tego typu polisach warto pomyśleć za młodu. Niezwykle ważny jest przemyślany wybór sumy ubezpieczenia. Nie może być ona zbyt niska, gdyż nie zapewni nam realnej pomocy na wypadek choroby. Minimalna suma ubezpieczenia, jaką należy brać pod uwagę, to 100 tys. zł. Dla 30-latka cieszącego się dobrym zdrowiem wysokość składki wyniesie 30zł,  dla 40-latka składka wzrośnie przy takiej sumie o 45 zł, a dla 50-latka już o 100. To jednak minimalne koszty w stosunku do wydatków, jakie musielibyśmy ponieść w przypadku choroby, nie mówiąc o potwornym stresie poszkodowanych i ich rodzin, które w ciężkiej chorobie często muszą liczyć tylko na siebie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s