Jak zapewnić dziecku dobry start w życiu ???

Przyjście na świat nowego członka rodziny niesie ze sobą wielką radość, ale i także wiele rozterek – o zdrowie i przyszłość potomka. Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start w dorosłe życie, dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Ile tak naprawdę kosztuje nas dziecko i skąd wziąć pieniądze na wydatki związane z wychowaniem potomka. Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym i kolejnych wpisach.

blog-koszt-utrzymana-dziecka

 

Ile kosztują studia w Polsce?

Stare powiedzenie o tym, że małe dziecko – mały kłopot, a duże dziecko – duży kłopot, bardzo dobrze pasuje do problemu zabezpieczenia finansowej przyszłości dzieci.

Czy wiesz że zgodnie z raportem Centrum im. Adama Smitha „Koszty wychowania dzieci w Polsce 2015”, średnio na utrzymanie dziecka do 19. roku życia trzeba przeznaczyć od 176 tys. zł do 190 tys. zł? Zapewnienie wyższego wykształcenia to kolejne 64 tys. zł. Są to kwoty przybliżonych, minimalnych kosztów utrzymania i edukacji.

W 95% przypadków na wydatki studenta będą składać się:

  • Akademik – 450zł (za pokój o nieco lepszym standardzie)
  • Wyżywienie 470zł (doliczam tu podstawowy „pakiet higieniczny”)
  • Przejazdy – 76zł (w Krakowie + dojazd do domu – koszt uśredniony)
  • Telefon + Internet – 60zł
  • Artykuły papiernicze – 6zł (koszt uśredniony)
  • Wydatki nieregularne – 60zł (koszt uśredniony)
  • „Kultura” – 60zł
  • Ubezpieczenie – 8zł (koszt uśredniony)

Do tego należałoby doliczyć wydatki poniesione na prywatne szkoły, zagraniczne kursy czy studia. Czy w każdej sytuacji życiowej będziesz miał pewność, że Twoje dziecko ma zapewnione środki, aby mogło rozwijać się tak, jakbyś tego chciał?  Rodzice często uszczuplają swoje oszczędności na emeryturę, by posłać dziecko na studia. Warto więc pomyśleć o tym wcześniej i systematycznie, bezpiecznie oszczędzać, by mieć odłożone pieniądze na start dla dziecka. Choćby na akademik lub na czesne.

 Wcześniejsze planowanie popłaca!

Edukacja naszego dziecka to wydatki „przyszłe, pewne”. Dlatego też warto pomyśleć o zgromadzeniu kapitału na ten cel jak najwcześniej. Regularne odkładanie nawet niewielkich sum pieniędzy, umiejętnie inwestowanych i efektywnie zarządzanych, zabezpieczy przyszłą edukację dziecka. Pozwoli jednocześnie bez wyrzeczeń i niepotrzebnego stresu posłać dziecko na dobrą uczelnię, nawet w odległym mieście. 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s