Przyszłość dziecka jest w Twoich rękach

100 tys. zł na studia, wkład własny na mieszkanie, podróż poślubną, samochód czy inne, potrzebne wydatki – nie każdego rodzica na to stać. Ale, by dysponować taką kwotą np. w dzień 18. urodzin dziecka, wcale nie musimy obrabować banku. Wystarczy, że odpowiednio wcześniej pomyślimy o finansowej przeszłości naszych pociech.

dziecko

Mówi się, że dziecko to duża radość, ale też duży wydatek. To wcale nie mit, mimo że może zabrzmieć dość bezdusznie. O ile niemowlak (zwłaszcza ten karmiony mlekiem matki) nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, o tyle w momencie pójścia dziecka do szkoły zaczynają się finansowe schody.

Potem studia, które są dużym obciążeniem budżetu rodziców. Każdy chciałby zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start, a o zabezpieczeniu finansowym dla dziecka trzeba zacząć myśleć jak najwcześniej. Wystarczy, że zaczniesz planować “finansową przyszłość” dla swojego dziecka ze sporym wyprzedzeniem.

Jak to zrobić?

Oszczędzać z myślą o przyszłości dziecka można na wiele sposobów. Możemy robić to samodzielnie lub przy pomocy dostępnych w ofercie instytucji finansowych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych.

Konto oszczędnościowe, lokata

Możesz założyć specjalne konto oszczędnościowe, na które co miesiąc (lub co dwa) będziesz wpłacać jakąś sumę. Dobrym pomysłem jest również wpłacanie na taką lokatę kwot, które dziecko otrzymuje w prezencie – często przecież członkowie rodziny ofiarowują pieniądze na chrzciny, urodziny i inne okazje. Ale co gdy nam coś się stanie? Jeżeli będziemy oszczędzali, a po roku nas zabraknie, to za dużo nie zdążymy odłożyć.

Inwestycja w nieruchomość

Inwestycja w nieruchomość to również inwestycja w przyszłość twojej pociechy! Oczywiście, musisz dysponować sporą sumą, jednak za wiele lat taki zakup może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przez kilkanaście lat mieszkanie może być wynajmowane, aby potem twoje dziecko nie musiało szukać własnego kąta. Jednak jest druga storna medalu. Co gdy będziemy potrzebowali większej puli pieniędzy, np. na leczenie. Czy tak łatwo sprzedamy nieruchomość i za dogodną cenę?

Ubezpieczenie na życie

Warto być ubezpieczonym, ponieważ nigdy nie mamy pewności, co takiego spotka nas w życiu. Ubezpieczenie na życie polega na wpłacaniu składki przez określony okres, który może trwać od kilku do kilkudziesięciu lat. Takie zabezpieczenie finansowe gwarantuje pomoc materialną na wypadek różnych okoliczności, takich jak np. śmierć jednego z rodziców. Po osiągnięciu pełnoletniości, nasze dziecko dostanie zastrzyk gotówki, który z pewnością pomoże mu w rozpoczęciu dorosłego życia.

Polisa posagowa

Najbardziej popularna formą zabezpieczenia przyszłości dziecka jest polisa posagowa. Założyć ją mogą rodzice, chrzestni, czy dziadkowie. Formalnie to zwyczajna polisa na życie, której głównym beneficjentem jest dziecko.

Dlaczego lepiej kupić tzw. posagówkę dziecku niż sobie polisę na życie? Ta ostatnia przyniesie “korzyści” finansowe waszemu dziecku tylko wtedy, jeżeli zdarzy się nieszczęście – wypadek lub śmierć któregoś z was. Posagówka zapewni dziecku pieniądze na wypadek nieszczęścia rodziców, ale i zagwarantuje mu określoną sumę także wówczas, gdy nic złego się nie stanie. Tak naprawdę wystarczy odkładać bardzo niewielkie kwoty, choćby od 100 zł miesięcznie, by wyposażyć syna lub córkę w pieniądze na studia. Załóżmy, że chcemy dać dziecku 50 tysięcy złotych, gdy skończy 19 lat. Kwotę ubezpieczenia ustalamy sami, w zależności od naszych możliwości. Cel również – to może być czesne, mieszkanie, samochód lub po prostu zastrzyk finansowy, by młody człowiek mógł się usamodzielnić. Oszczędzanie bezpieczne, oznacza, że założona przez nas kwota na pewno zostanie wypłacona, niezależnie od tego, co będzie się działo na rynkach finansowych. Co ważne – polisa gwarantuje wypłatę również w razie naszej śmierci. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s